Prenosimo znanstveni rad objavljen 2023. (Babić, Marinović, Čular), u kojemu su analizirani i prezentirani antropometrijski (tjelesni) parametri- visina, težina, sastav tijela, somatotipi, indeksi, naših Europskih i Svjetskih Prvaka.
U analizi je sudjelovalo 16 Europskih i Svjetskih (pretežito ženskih) Prvaka u Taekwondou, porijetlom Hrvata. Podatci su prikupljeni u zadnjih 10 godina u Cro Sport Lab laboratoriju u Splitu, pomoću sofisticiranih neinvazivnih uređaja, postupak je detaljnije opisan u samome radu.
Rezultati
Dok je muški uzorak imao progresivan rast tjelesne mase (BH), visine (BW), BMI, prosječne snage, fleksibilnosti, agilnosti do seniorskog uzrasta, natjecateljice su znatno stabilizirale svoje vrijednosti ranije, u dobnoj kategoriji kadeta oko 14. godine.
Stoga će se očekivati veće BH, BW i FFM (eng. Fat-free mass) vrijednosti, kao i apsolutne i relativne količine generirane snage među muškim natjecateljima iste postpubertetske i zrele dobi kao i cure.
Rezultati su uspoređeni sa sudionicima nacionalnih Prvenstava u tim kategorijama, sudionicima Europskog Prvenstva i kvalificiranim Olimpijcima u Taekwondou (iz prethodnih radova).
Primjerice u kategoriji -80 kg, naše Prvakinje imaju značajno veće vrijednosti MM (eng. Muscle mass), nešto bolje vrijednosti visine i BMI, dok su FM% (eng. Fat mass) i težina približno jednaki- u odnosu na ostale natjeceteljice Europskog Prvenstva.
Tjelesne visine šampionki natprosječne su u odnosu na prosječnu visinu žena u primorskoj Hrvatskoj (1,68 m) (Grasgruber i sur., 2019.). Nadalje, naše internacionalne Prvakinje imaju nešto veće vrijednosti visine od ostalih Hrvatskih Taekwondo natjecateljica u kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj kategoriji.
Somatotip?
Ektomorfi su ljudi s izraženom linearnošću tijela, odnosno “duguljasti i uski” ljudi. Mezomorfi su pak izraženo mišićavi ljudi, međutim skoro pa nitko nije čisti tip. Pomoću jednadžbi s obzirom na tjelesne mjere, moguće je za svakoga izračunati rezultat u 3 skale: ektomorfna, mezomorfna i endomorfna komponenta.
Što se somatotipa cura tiče, dobivena je visoka prosječna ektomorfna vrijednost (3,97), najviši rezultat 5,91 (na skali od 0 do 7), dok je mezomorfija drugi najvažniji faktor somatotipa za uspjeh u ženskom Taekwondou. U usporedbi sa referentnom bazom natjecateljica u Taekwondou, Prvakinje imaju značajno veću ektomorfiju. Prvakinje obično imaju vitka i ektomorfna tijela prikladna za borbu u frontalnoj osi.
Europski Prvaci porijetlom iz Hrvatske tako imaju veće vrijednosti visine u odnosu na analizirane Olimpijske Prvake! Ovakav slučaj bi se mogao objasniti populacijskom logikom, jer Europa ima najvišu populaciju, ali i kao posljedica nedavnih taktičkih promjena i tranzicije Taekwondo pravila u posljednjih 10ak godina.
Zaključno
Današnji moderni Taekwondo sigurno je jedan od borilačkih sportova koji ovise o visini, budući da linearnost nogu u određenoj mjeri diktira prednost. Takvi atributi posebno su učinkoviti u okviru pasivne frontalne taktike, karakteristične za natjecateljice.
Ektomorfna komponenta je najpoželjnija osobina među natjecateljima, dok muškarci također teže i višim vrijednostima mezomorfne komponente (Babić i sur., 2022.). Razlog je u tome što muški natjecatelji više koriste udarce iz okreta i skoka, za što je potrebna značajna snaga.
Bez obzira na spol, internacionalni Prvaci u Taekwondou imaju specifične fenotipove koje karakteriziraju sljedeći indeksi: PI (ponderal index) (F=11,50; M=11,85), HWR (height-weight ratio) (F=44,47; M=43,96) i BMI (F=19,96; M=22,04), i te vrijednosti predstavljaju prosječnu fizičku konstituciju uspješnih Taekwondo natjecatelja i internacionalnih Prvaka.
Vrijednost ovih podataka očituje se u rijetkosti analiza provedenih na šampionima. Ovaj rad predstavlja prvu objavu referentnih vrijednosti antropometrijskih podataka Europskih Taekwondo Prvaka.
Izvor
Babić, M., Marinović, M., Čular, D. (2023). Anthropometric Variability of European Taekwondo Champions. International Journal of Morphology, 41(2), 612-617. doi: 10.4067/S0717-95022023000200612
Posljednji komentari