Karate ima dugu povijest, međutim pod drugim nazivima i varijantama, o čemu ćemo u nekom drugom članku. Pod nazivom “Karate” postoji od 1930., kada ga je tako nazvao otac modernog Karatea Gichin Funakoshi (Shuri, Okinawa, 10. studenog 1868. – Tokio 26. travnja 1957.). World Karate Federation (WKF) kao krovna i najsnažnija organizacija u Karate-u, organizira natjecanja u borbama (Kumite) i formama (Kate). U početku su bila 4 osnovna stila, Shorin-ryu, Wado-ryu, Shito-ryu, i Goju-ryu; iz kojih su kasnije izvedeni mnogi drugi.

Foto: KTK MARTIAL ARTS

Četiri osnovne škole

Za Shorin-ryu možemo reći da je filozofski usmjeren na perfekciju samog natjecatelja, tehnike se dovode do savršenstva po pitanju brzine, eksplozivnosti, kontrole, kao i stanje uma. Iz njega se razvio Shotokan, danas najrašireniji stil. U Goju-ryu je primjerice naglasak na izmjenu snažnih i laganih tehnika, u praksi blisku borbu i čvrst gard, pod čijim utjecajem se razvija Kyokushin. Wado-ryu ima elemente Ju-Jutsua, odnosno koristi razne blokove, zahvate, rušenja, i poluge. Filozofija Wado-ryu naglašava harmoniju, odnosno fluidnost pokreta u odnosu na snagu i čvrstoću. Shito-ryu kombinira sve navedeno, odnosno različite korijene i izvore iz kojih je Karate zapravo nastao. 

Najpopularniji oblici Karatea

Međutim na WKF turnirima u današnje vrijeme nastupaju uglavnom predstavnici Shotokan škola, i ta škola je danas najraširenija u Svijetu. Ukoliko Vas zanima “sportski karate“, u obliku kakav je bio na Olimpijskim Igrama u Tokiju 2020, Shotokan je možda najbolja opcija. Riječ je o udaranju isključivo iznad pojasa, sa mogućnošću čišćenja (sweep), dok su tehnike strogo kontrolirane u snazi, a glavni naglasak je na brzini. U usporedbi vrlo slično određenim tatami disciplinama u Kickboxingu ili borbi ITF Taekwondoa. Borci imaju naglašeno varijabilno kretanje s puno fintiranja, u bočnom poluspuštenom gardu. Što se tiče Kata, one su specifične za svaku školu, međutim utjecaj na tijelo prilikom bavljenja istima je vrlo sličan, ili isti. Riječ je o vrlo zdravoj aerobno-anaerobnoj aktivnosti koja stavlja naglasak na kontrolu vlastitog tijela, odnosno udaraca i pokreta, na najvišim razinama riječ je o milimetarskoj preciznosti pokreta.

Foto: World Karate Federation (WKF)

Kyokushin karate je Full Contact škola, odnosno borci se udaraju udarcima punom snagom i bez zaštitne opreme- golim šakama, međutim šakama udaraju samo u tijelo, dok su nogom dozvoljeni udarci duž cijelog tijela. Ovo je najradikalnija škola koja najveći naglasak stavlja na čvrstoću, a poznati Kyokushin borci su najčešće i jako dobri borci u Kickboxingu.

Senshi Gala, Profesionalna organizacija iz Bugarske najbolji je primjer, kontinuirano rade profi kampove i natjecanja paralelno u pro Kyokushin Karateu i Kickboxingu, a mnogi borci rade oboje. Gard je vrlo čvrst i viši, frontalan kao u Muay Thaiju i s minimalnim kretanjem. 

Foto: Roman Odessky; 33rd European Kyokushin Karate Championships (IKO)

Preporuka za kraj

U današnje vrijeme postoji velik broj različitih i sličnih varijanti i škola Karatea, raspoređenih u još više organizacija i asocijacija. Školu treba odabrati prvenstveno s obzirom na karakter i preferencije vježbača, za čvrste ljude željne akcije, jakih udaraca, bez puno zaštitne opreme, Kyokushin je idealan izbor. Za djecu i mlade najprimjereniji je Shotokan radi sustava natjecanja, ali i manjeg broja ozljeda uzrokovanih udarcima, što daje veće šanse razvoju dugoročne natjecateljske karijere. Wado-ryu je izvrstan izbor za samoobranu, što bi sigurno odogvaralo mnogim rekreativcima.

Ostale škole su također dobre, neke stavljaju naglasak na čvrstinu, druge na fluidnost, treće pak na brzinu. S obzirom na vlastitu dob, spremnost, prethodne vještine, preference i dostupne uvjete najbolje je odlučiti sa kojom školom započeti. Ukoliko imate u susjedstvu različite škole Karatea, odaberite onu s boljim trenerom. Važnost pravog trenera je u većini slučajeva presudna, trener je taj radi kojega ljudi, a posebice djeca, ili zavole određeni sport/vještinu, ili ju zamrze.