Pokušati ćemo u ovom tekstu široj publici ukratko razjasniti što su zapravo ITF i WT Taekwondo, koja je razlika, i što očekivati od koje verzije.

Foto: Taekwondo Inteligente

Za početak, ITF je skraćenica od “International Taekwon-do Federation“, dok WT predstavlja “World Taekwondo“, nekad WTF (+ “Federation”). No, ova informacija i dalje prosječnom čovjeku ne znači mnogo. Ukratko, Taekwondo je nastao u Koreji kao spoj mnogih borilačkih škola diljem Koreje, koje su dijelile slične karakteristike. ITF federacija osnovana je od strane generala Choi Hong-Hi-ja, u Južnoj Koreji 1966. godine.

Međutim, 1972. dolazi do razilaženja u stavovima, gdje vlada Južne Koreje ne želi Taekwondo “podijeliti” sa Sjevernom Korejom. Choi Hong-hi tada odlazi u Kanadu, dok u Južnoj Koreji nastaje WTF. Sjeverna Koreja 1979. ga je dočekala s najvišim počastima te prihvatila ITF kao primarni stil. U narednom periodu, ITF i WTF su paralelno diljem Svijeta osnivali klubove, obučavali nove instruktore i borili se za vodeće mjesto na Taekwondo sceni, uz već postojeće popularne borilačke sportove. WTF, odnosno WT biva prihvaćen kao sport na Olimpijskim Igrama (OI), gdje se po prvi puta pojavljuje 2000. na OI Sydney. Trenutno je možda i najnapredniji borilački sport po pitanju inovativnosti, korištenja novih sustava, elektroničke opreme i sl. ITF se s druge strane pozicionirao kao “izvorni” i “tradicionalni” Taekwondo.

Foto: World Taekwondo (WT)

Sličnosti

Bez obzira na verziju Taekwondoa, principi i disciplina su isti. Taekwondo je poznat po nožnim tehnikama i one su naglašene u obje verzije, u odnosu na primjerice karate, WAKO Light Contact, Savate…Također, i WT i ITF imaju natjecanja u 1. Borbi (kyorugi), i 2. Formama (poomsae). Forme su unaprijed zamišljeni slijed udaraca i tehnika u svim smjerovima sa “nevidljivim” protivnicima. U ITF Taekwondou postoje 24 forme “za 24 sata u danu”, dok je u WT Taekwondou manji naglasak na forme, u odnosu na borbe i imaju 17 formi.

Obje federacije prakticiraju nošenje doboka (kimona), iako su nešto drukčijeg kroja, a sustav pojaseva funkcionira na sličan način, sa 10 učeničkih i 9 majstorskih zvanja. Utjecaj na zdravlje je također vrlo sličan neovisno o verziji, a razina kondicijske spremnosti ovisi o rangu natjecanja na kojem se pojedinac natječe. Najbolji borci u svakom borilačkom sportu ili disciplini pa tako i u WT-u i ITF-u, su na vrhuncu fizičke spremnosti i to je činjenica.

Foto: International Taekwon-do Federation (ITF)

Razlike

Najveća razlika je u samoj borbi i pravilima iste. Tehnike se jednako zovu ali s vremenom svaki stil je razvio svoje varijante. Tako u WT-u više nema širokih zamaha i zaleta jer su natjecatelji s vremenom razvili uske i frontalne, ali razorne udarce, koji takve pokušaje neutraliziraju. U ITF-u su udarci iz skoka i okreta i dalje sastavni dio svake borbe, jer tamo natjecatelji imaju plan B u slučaju neuspjeha- udarce rukama u glavu, dok dinamičnim kutnim kretanjem vrlo lako izbjegavaju frontalne nožne udarce. WT Taekwondo je vještina u kojoj se bori praktički samo nogama iznad pojasa, dok je rukom dozvoljen samo direkt u tijelo-oklop. Oprema je elektronička, senzori na oklopu i kacigi registriraju bodove, ukoliko je udarac bio dovoljno jak. Bodovanje u ITF-u vrše tri kutna sudca i jedan centralni.

Bitno je napomenuti da se WT borba odvija po principu punog kontakta, odnosno dozvoljen je nokaut (KO), iako nije prioritet. Bore se u nešto pasivnijem kretanju, sa puno taktiziranja, u bočnom gardu. S druge strane, ITF prakticira semi-kontakt, odnosno nema KO, ali zato koristi i ručne tehnike, odnosno udarce šakom u glavu i tijelo, koristi se puno kretanja, mijenjanja garda, varki, skokova, dinamične prirode. Oprema u ITF-u nalikuje na opremu u Karateu, sa poluotvorenim rukavicama, nešto debljim nanožnicama i gumenim kacigama. WT štitnici i nanožnice su tanji i uži, ali omogućuju preciznije baratanje nogama. Moderni WT doboci su također užeg, slim-fit kroja. Tu je još cijeli spisak pravila koja se djelomično ili više razlikuju, no nema potrebe ići dublje u detalje.

Za one koji bi tek krenuli, ili upisali djecu, ne mogu pogriješiti niti s jednom verzijom Taekwondoa. Mogu samo pogriješiti s lošim trenerom, dijete će s dobrim trenerom jednako biti uspješno i u ITF-u i u WT-u. Ukoliko je izbor ITF, pripaziti na odabir kluba s obzirom u kojoj je Internacionalnoj Federaciji, ima ih nekoliko. Neke su okrenute više Koreji, neke Europi, no o tome više drugom prilikom. Bitno je još u kontekstu djece napomenuti da obitelj treba dobro razmisliti što želi od Taekwondoa, ukoliko je to samoobrana u pitanju jednako su korisne obje verzije, međutim ako se cilja na vrhunac sportskog uspjeha, WT je ipak Olimpijski sport i otvara tu teoretsku mogućnost nastupa na OI jednoga dana.