U prošlom nastavku serijala detaljno je prikazan kronološki tijek razvoja disciplina u WAKO Kickboxingu. U ovom dijelu donosimo uvid u te početke iz Hrvatske perspektive. Prenosimo ulomak iz Priručnika Hrvatskog Kickboxing Saveza (HKBS; 2021.), koji je u nakladi Saveza napisao g. Romeo Deša– Tehnički direktor za WAKO, dok su recenzenti bili Predsjednik HKBS-a g. Tomislav Bilandžić, i Dr. Marko Žaja.
Hrvati imaju nesreću da su raseljeni po Svijetu, ali u slučaju Kickboxinga je to bila sretna okolnost. Mnogo je Hrvata iseljenih u SAD kao i “gastarbajtera” u Njemačkoj. Također su Hrvati bili pomorci na mnogobrojnim brodovima domaćih i stranih kompanija. Poznata je i naša sklonost prema vježbanju borilačkih vještina. Prvi Kickboxing borci su potekli iz Karatea i Taekwondoa.
Početci početaka
Prvi majstorski crni pojas koji je Mike Anderson dodijelio nekom od svojih učenika bio je baš našem vježbaču iz Crikvenice – g. Dušan Kružić. 1975. na utemeljiteljskoj skupštini WAKO-a bio je g. Žarko Modrić iz Zagreba pa je to vjerojatno jedinstven primjer da su Hrvati suosnivači neke svjetske sportske federacije.
Tako je u to vrijeme, iako zvuči nevjerojatno, u Splitu 13. svibnja 1975. održana jedna od prvih Kickboxing priredbi u povijesti kada su se sastale full contact selekcije Dalmacije i ostatka Hrvatske, a glavni organizator bio je naš današnji član g. Petar Mijić.
Stoga ne stoji uvriježeno mišljenje da su se Hrvati s Kickboxingom upoznali tek 1976. na velikoj sportskoj manifestaciji održanoj u Parizu. Te, 1976. g. su u Hrvatskoj započela sustavna državna (bivša Jugoslavija) i međurepublička natjecanja koja je organizirao dr. Emin Topić iz Zagreba.
Odbor za full contact Karate saveza Hrvatske formiran je 1977. g., a njegov predsjednik je bio ing. Stjepan Ivasić iz Zagreba. Svoju djelatnost su usmjerili na stvaranje šire baze, tj. formiranje novih klubova te održavanje seminara, tečajeva i savjetovanja. Međurepubličku ligu su u razdoblju od 1977. do 1981. u WAKO-u predstavljali dr. Emin Topić, nakon njega od 1981. do 1984. Petar Mijić, a potom od 1984. do ??? Branko Cikatić.
Prvo europsko prvenstvo u full contactu je održano 1977. u dva dijela (u Rotterdamu i u Beču). Marin Batina iz Splita je osvojio prvo mjesto u Beču u kategoriji do 79 kg. Europsko prvenstvo u semi contactu je započelo godinu dana kasnije. Održana su dva turnira za poredak na konačnoj godišnjoj rang listi. Na drugom turniru u semi contactu u 1978. koji je održan u Baselu (Švicarska) Slobodan Šokota iz Rijeke je osvojio prvo mjesto.
Prvo svjetsko prvenstvo u full contactu je bilo 1978. u Berlinu. Branko Žgaljardić iz Rijeke je tada postao prvi amaterski Svjetski Prvak u full contactu u povijesti. Na 3. EP u Milanu 1979. dobili smo i prve europske prvake u full contactu. To su do 84 kg Branko Žgaljardić, a do 79 kg Branko Cikatić iz Splita koji je godinama nakon toga bio naš najuspješniji kickboksač!
U Splitu je 13. svibnja 1975. održana jedna od prvih Kickboxing priredbi u povijesti kada su se sastale full contact selekcije Dalmacije i ostatka Hrvatske. Tih godina Kickboxing razvijaju udruge “Budokai” koju osniva dr. Emin Topić iz Zagreba, “Mugendo” s Petrom Mijićem iz Splita i “Jeet kune do” Branka Tenžere iz Splita.
U Trogiru je 1988. održano Europsko seniorsko Prvenstvo u full contactu i glazbenim formama, a Republika Hrvatska je 1997. u Dubrovniku bila domaćin Svjetskog seniorskog Kickboxing Prvenstva u light contactu i low kicku.
Hrvatska samostalnost
Ivan Milinović iz Rijeke je prvi kickboksač – junior koji je postao Svjetski Prvak za tek uspostavljenu nezavisnu Republiku Hrvatsku. On je svoje zlato osvojio 12.-20. kolovoza 1991. na WKA SP-u u Ocean Cityu (SAD).
Hrvatski Kickboxing savez je osnovan 16. svibnja 1992. godine. Prvi predsjednik HKBS-a do 1995. je bio g. Vjekoslav Šafranić iz Zagreba. Od 1995. do 2000. je tu dužnost obnašao g. Josip Cerovec iz Kutine, a nakon njega u više od dva mandata do 2010. godine predsjednik je bio prof. Predrag Znaor iz Malinske. Od 2010. godine do danas predsjednik HKBS-a je g. Tomislav Bilandžić iz Osijeka.
Također valja istaknuti da je prvu zlatnu medalju u pojedinačnoj muškoj seniorskoj konkurenciji na nekom SP-u za Republiku Hrvatsku donio Kickboksač pokojni Borislav Ilić iz Rijeke u disciplini low kick – na WAKO Svjetskom Kickboxing Prvenstvu koje je 7. i 8. prosinca 1991. održano u Parizu.
Prva svjetska profesionalna prvakinja i najbolja hrvatska kickboksačica svih vremena je Ivana Derdić iz Jastrebarskog. Ona je prvi put postala Europska Prvakinja u semi contactu 1996. u Caorleu, Svjetska Prvakinja u light contactu u Dubrovniku 1997., Svjetska Prvakinja u full contactu 1999. u Caorleu, a Svjetska WAKO PRO Prvakinja u low kicku 2002. godine.
WAKO Svjetska juniorska prvenstva su započela 1997. Prve Svjetske juniorske Prvakinje u Moskvi su bile Erna Obralić iz Kutine i Kristina Novak iz Krapine. Prvi pobjednici Svjetskog kupa za kadete u Debrecenu su bile Ana Znaor iz Malinske i Ivona Roca iz Šibenika 1999., a Dinko Marković iz Kutine 2002.
WAKO PRO Svjetski i Europski profesionalni Prvaci u full contactu i low kicku posljednjih godina su bili: Igor Ivošević, Dražen Ordulj, Mladen Šteko, Ivica Čukušić, Siniša Andrijašević, Marko Žaja, Ivica Tekić, Ivana Derdić i Sanja Stunja.
Pored Kickboxing disciplina u kojima je dopušten knock-out održavaju se borbe za Svjetske i Europske profesionalne naslove u semi i light contactu. Prvi i za sada jedini Hrvati osvajači tih odličja su: Roland Conar i Mirko Borković.
Mirko Borković iz Jastrebarskog je WAKO PRO Europsku titulu u light contactu izborio 16. ožujka 1997. u Italiji. Roland Conar, član KBŠU Malinska, je najuspješniji semikontaktaš u povijesti. Višestruki je osvajač Svjetskih zlata u skoro svim Svjetskim Kickboxing organizacijama. WAKO PRO svjetsku titulu je osvojio 15. svibnja 1999. u Italiji.
Ovo nisu jedini rezultati, ali ima ih previše da stanu u ovaj članak. Cijeli popis je u priručniku. Za nabrajanje svih titula koje su Hrvati u WAKO Kickboxingu osvojili u 21. stoljeću (do sada), trebala bi posebna knjiga. Iz godine u godinu u Savezu imamo 10 do 15 aktualnih Svjetskih Prvaka, a na WAKO ljestvici po ukupnim bodovima smo kontinuirano u top 10 zemalja Svijeta.
Izvor
Tekst prenesen iz: Deša, R. (2021). Priručnik Hrvatskog Kickboxing Saveza. Hrvatski Kickboxing Savez.
Posljednji komentari