Donosimo intervju u našoj standardnoj formi od 10 pitanja, gdje smo pokušali sažeti bogatu karijeru Vanje Rehaka, ali prvenstveno “izvući” savjete koji će pomoći natjecateljima i trenerima.
Pitanja i odgovori
1.) Pozdrav Vanja, možemo reći da si trenutno najbolji seniorski trener u tatami disciplinama Kickboxinga, s obzirom da praktički cijeli Hrvatski ženski sastav trenira u tvojoj dvorani?
Pozdrav. Jako lijepo zvuči takav epitet, ali rekao bih da jednostavno imam tu sreću i privilegiju raditi sa vrhunskim sportašima koji dolaze u dvoranu kod mene na trening.
Hrvatska ima jako kvalitetnih trenera i općenito na tu temu teško je ocijeniti nekoga kao najboljim, ali svejedno hvala onome tko me uvrstio među takvom kvalitetom! 🙂
2.) Inače si i veliki majstor borilačke vještine, imaš nekoliko crnih pojaseva i iza sebe nastupe u više disciplina i sportova, kojih?
Pa moj put u borilačkim vještinama i sportovima je jako dug, zapravo 33g dug. Natjecao sam se ITF Taekwon-dou, kickboxingu u svim disciplinama, wushuu,karateu,hrvanju,grapplingu,judu,kempu,mma-u…
Bio sam svjetski prvak u mma-u i kempu,više od 20x državni prvak u ITF Tekwondo-u u 4 discipline te proglašen nekoliko puta za najuspješnijeg borca hrvatske u ITF-u i jugoistočne Europe,5x državni prvak u wushu-u, osvajao europske i svjetske kupove u kempu, kickboxingu…
Profesionalni score u MMA-u mi je 22-1, a u K1 11-0. Nosioc sam crnih pojaseva, 4. DAN u ITF Taekwon-dou, 2. DAN u Pondokwanu, 2.DAN u Katedou i imam zeleni pojas u Judu. Mogu slobodno reći da sam skoro cijeli svoj život do sad proveo na tatamiju, u ringu , u kavezu i u dvorani.
3.) Zašto Kickboxing? Koje su ključne stvari zbog kojih si se odlučio na tu “specijalizaciju”?
Pored ITF Taekwon-doa koja je bila moja prva ljubav, otkrio sam kickboxing i zapravo me privukla ta raznovrsnost u disciplinama i stilova borbi.
4.) Kao treneru, šta su ti najbitnije karakteristike kod potencijalnog “talenta” prilikom selekcije u natjecateljski tim?
Rekao bih da tehniku može naučiti gotovo svatko, ali postoji jedan x faktor koji ne mogu opisati riječima, nego jednostavno imam osjećaj za prepoznati potencijal. Naravno da tu ulaze i drugi faktori kao što su koordinacija i neke fizičke predispozicije kod pojedinca, isto kao i njegov psihološki pristup.
5.) Može li se na tatamiju uspjeti s kasnom specijalizacijom u seniorima, ako nisu prethodno trenirali tatami discipline u mlađim uzrastima?
Rekao bih da može što se tiče discipline kicklight i light contact, dok za pointfighting je sasvim druga priča koju teško da bi netko mogao ¨izbrusiti¨ u tako kasnoj dobi.
6.) Što su glavne razlike u treningu mlađih u odnosu na starije uzraste?
Prvenstveno intenzitet treninga je slabiji u odnosu na starije. Kod mlađih dobnih skupina trening je više orijentiran na tehniku i kretanje, dok kod starijih je više izražen tehničko taktički trening, pored treninga snage i razvijanja kondicije.
7.) Što je potrebno jednom senioru za kontinuirani uspjeh u Pointu, s obzirom na vrlo jaku internacionalnu konkurenciju?
Osobno smatram da je Pointfighting disciplina za sebe. To je sasvim drugačiji tip treninga od ostalih disciplina i to u svim aspektima treninga. Od tehnike i taktike, pa sve do razvoja brzine. Da bi senior mogao konkurirati na internacionalnom nivou, treba se posvetiti isključivo disciplini pointfighting.
Tu dolazi do problema za hrvatske borce jer postoji jako malo boraca kod nas koji su fokusirani na pointfighting, pa samim time nemaju puno domaćih natjecanja gdje se mogu usavršavati, nego ih se praktički odmah gura u vatru na internacionalna natjecanja gdje je jako velika konkurencija.
8.) Koje su ključne odrednice taktike koju primjenjuješ sa svojim borcima u LC i KL?
Kako je današnje doba, doba interneta, na kojem se može dosta toga pronaći o protivnicima, ja volim raditi analize svih protivnika prijavljenih u kategoriji svojih boraca. Na svakom velikom natjecanju, nakon detaljne analize, napravimo situacijski trening baš za određenog borca i tako pravim taktiku za svaku borbu.
9.) Tvoji borci su također izvrsno tehnički potkovani, čemu to najviše duguju?
To je odraz dugogodišnjeg rada i milijun ponavljanja tehnike. Kako sam se borio u raznim sportovima, dugi niz godina sam usavršavao tehnike za svaku disciplinu i sport i sada svim svojim borcima pokušavam prenijeti svoje iskustvo.
10.) Završno, možeš li dati nekakav generalni savjet trenerima za uspjeh u Point Fightingu, jer jako je malo literature i govora o tome?
Iako pointfighting nije ¨moja¨ disciplina, ali za sve trenere koji ga prakticiraju,rekao bih da se pokušaju fokusirati na treninge za razvoj brzine, da sudjeluju na kampovima koji vode vrhunski pointfighteri i da rade analize borbi najboljih boraca i borkinja u pointfightu jer svatko od njih ima neku specijalku koju mogu primijeniti i uvježbati sa svojim borcem ili borkinjom.
Hvala Ti Vanja, želimo puno sreće u nastavku karijere i nadamo se još mnogim naslovima Prvaka! Combat Plus
Posljednji komentari