Prenosimo znanstveni rad iz 2022., autora Nelsona Kautzner Marques Juniora. U radu su obuhvaćena i analizirana sva dotadašnja istraživanja o snazi pojedinih ručnih i nožnih udaraca/tehnika u Karateu.

U borilačkom- kumite dijelu Karatea, eksplozivnost je glavni oblik snage, a 84% akcija traje manje od 2 sekunde- anaerobni alaktatni metabolizam.

Rezultati

Pregledna studija je pokazala da su im ručne tehnike znatno snažnije od nožnih. Prednji direkt (oi zuki) se pokazao kao najsnažniji sa 6884 N, zatim zadnji direkt (gyaku zuki) sa 3501,93 N. Što se nožnih tehnika tiče, vrlo su slične sile, prednji udarac (mae geri) od 1208,69 N i kružni udarac (mawashi geri) od 1211 N.

Iznenađujuće, okretni moment faze udarca mae geri (223,6 mkp) bio je veći od mawashi gerija (143,7 mkp). Značajna razlika je u pitanju, iako se kružni udarac inače percepira kao znatno snažniji. Unutarnja rotacija kuka pokazala se kao optimalnija za generiranje i prijenos sile udarca.

Velika razlika između prednjeg i zadnjeg direkta u snazi objašnjena je djelovanjima sila. Prilikom izvođenja prednjeg direkta u Karateu, cijelo tijelo se translatira prema naprijed u udarac. S druge strane, glavni izvor sile za zadnji direkt je rotacija trupa.

Foto: WKF

Izvor

Junior, N. K. M. (2022). Punch and kick impact of the karate: a review. Marathon14(2), 66-76.